Početna stranica » Općenito
Gradska knjižnica i čitaonica „Ante Jagar“ Novska kulturno je i informacijsko središte Grada Novske koje građanima osigurava pristup znanju, informacijama i kulturnim sadržajima za potrebe obrazovanja, stručnog i znanstvenog rada, cjeloživotnog učenja, informiranja, odlučivanja i razonode.
VIZIJADjelovati tako da knjižnica bude prepoznata lokalno i nacionalno kao središte pismenosti i znanja za svoje korisnike. Približiti informacije, znanje i kulturu građanima grada Novske.
ZADAĆEKljučne zadaće vezane uz informiranje, obrazovanje, kulturu i razonodu jezgra su usluga i službi knjižnice: razvijati usluge informiranja kao demokratskog prava svakog pojedinca;
Djelatnost čitaonice u Novskoj baštini se od 1876. godine kada se prvi put spominje u „Izvješću Matice hrvatske“ za tu godinu. Novljanska čitaonica ima svoj ogranak najprije u Lipovljanima, a kasnije i u Jasenovcu, Krapju i Rajiću.
Prva samostalna knjižnica i čitaonica u Novskoj pod nazivom „Narodna knjižnica i čitaonica Novska“ osnovana je 1951. godine.
Osnivanjem „Radničkog sveučilišta“ 1960. godine, knjižnična i čitaonička djelatnost u Novskoj više se ne obavlja u samostalnoj knjižnici i čitaonici, već djeluje u sastavu Sveučilišta koje 1963. godine postaje „Narodno sveučilište Novska“.
Odlukom Gradskog vijeća Grada Novske od 4. listopada 1996. godine osnovana je Gradska knjižnica i čitaonica „Ante Jagar“ Novska kao samostalna ustanova. Ime dobiva po marijanskom pjesniku Anti Jagaru rođenom i umrlom u Novskoj (1867. – 1899.)
Dugi niz godina knjižnica je djelovala u prostoru u Ulici kralja Tomislava od svega 200 m2 zbog čega je bilo nužno pronaći veći i primjereniji prostor. Putem Europske investicijske banke Vlada RH i Grad Novska sufinancirali su projekt izgradnje nove zgrade gradske knjižnice naslonjene uz obnovljenu staru srednju školu za potrebe Glazbene škole u Novskoj. 29. siječnja 2010. predsjednica Vlade RH gospođa Jadranka Kosor svečano je otvorila i pustila u rad novi prostor knjižnice. Knjižnica tako sada radi u prostoru od 898m2 i predstavlja jednu od najmodernijih gradskih knjižnica u Hrvatskoj.
Svećenik, rođen u Novskoj 7. studenog 1867., gdje je i umro 5. listopada 1899. u 32. godini života bolujući od tuberkuloze.
U arhivu i biblioteci župnog ureda sv. Luke u Novskoj nije sačuvano ni jedno Jagarovo djelo – ali se može pretpostaviti da ga je župna biblioteka posjedovala, to više što je krajem 1892. godine Luka Žiljar postao upravitelj župe sv. Luke a od 1895. i novljanski župnik koji je bio ne samo vrstan svećenik nego i pisac te političar – zaslužan za tadašnji kulturni, prosvjetni i društveni život Novske, a imao je i bogatu privatnu i župnu biblioteku od koje se znatan dio sačuvao i do danas. Fotografija Ante Jagara, koja se čuva u Arhivu Nadbiskupije zagrebačke na Kaptolu – kao jedini predmet iz Jagarove ostavštine.
O mladim danima i školovanju Ante Jagara u Novskoj i Zagrebu ne zna se ništa određeno. Jedini podatak do kojeg se može doći je taj – da je Jagar 1886. kao učenik sedmog razreda sjemenišne gimnazije na popisu „izvanrednih članova“ Zbora, te da ga se od 1888, kada je student prve godine filozofsko-teoloških studija na zagrebačkom Bogoslovnom fakultetu, vodi u evidenciji „redovnih članova“ i da kao takav ostaje na popisu članova Zbora sve do 1892, kada je bio zaređen za svećenika.
Početkom kolovoza 1892. mladomisnik Jagar odlazi u Novu Gradišku i u novogradiškoj Spomenici župe Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije zabilježen je njegov dolazak za kapelana i katehetu.
Jedino svoje pjesničko djelo, sabrane prvence od 1888. Do 1895. godine Ante Jagar je kao „bogoslav“ objavio 1895. u nakladi i tiskari M. Bauera u Novoj Gradiški pod naslovom „Vjeri i domu“.
Ponedjeljak – petak: 8:00 – 19:30
Subota: 08:00 – 13:00
Članarina za:
Zakasnina:
Naknada za korištenje računala
Fotokopiranje
Ispis teksta i slike
Skeniranje – € 0,30
Prodaja
Ponedjeljak – petak: 8:00 – 19:30
Subota: 08:00 – 13:00