Kod Luke na imendanu

Ocijeni sadržaj
(0 glasova)

U povodu 200. obljetnice rođenja Luke Ilića Oriovčanina i blagdana Lukova Gradska knjižnica i čitaonica „Ante Jagar“ Novska postavila je izložbu kojom želi predstaviti njegovu baštinu.

Izložba predstavlja rad svećenika koji je proveo zadnjih šest godina života u Novskoj gdje je ostavio vidne tragove u vjerskom, kulturnom i društveno-političkom životu. Smatra se začetnikom hrvatske etnologije, bio je ilirac, pjesnik i pisac, Slavonac rodom i srcem, trnovitog životnog puta koji ga je vodio od slavonskog sela do velikih urbanih sredina u zemlji i inozemstvu. Kroz izložbu vas uvodimo u njegov rad i djelo; od književnosti, etnologije, povijesti, arheologije, numizmatike i glazbe.

Na svečanom otvorenju „Kod Luke na imendanu“  sudjelovali su članovi KUD-a Šubić, Tin Pavlović i tamburaši Glazbene škole u Novskoj koji su uz pjesmu i kratak igrokaz prikazali tradicionalno čestitanje imendana, zdravice i zagonetke koje je Luka Ilić Oriovčanin sakupio u svojoj knjizi Narodni slavonski običaji.

Prijavite se za Newsletter knjižnice

Joomla Extensions powered by Joobi